دسته‌ها
اخبار مهم

۳۷ هزار و ۸۲۰ نفر امسال در گیلان خون اهدا کردند

دکتر گیتی ایزدی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در نیمه نخست امسال ۴۳ هزار و ۴۴۱ نفر در گیلان برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد ۳۷ هزار و ۸۲۰ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی اظهار داشت: از مجموع اهداکنندگان، ۲۲ هزار و ۱۱۳ نفر اهداکننده مستمر، ۱۰ هزار و ۳۳۲ نفر با سابقه بوده و پنج هزار و ۳۷۵ نفر برای اولین بار برای اهدای خون اقدام کردند.

مدیر پزشکی انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه از مجموع اهداکنندگان یک هزار و ۶۳۱ نفر زن بودند، خاطر نشان کرد: آمار اهداکنندگان زن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود یک درصد رشد را نشان می دهد.

وی ضمن قدردانی از اهداکنندگان خون در گیلان خواستار همکاری همیشگی آن با انتقال خون استان برای تامین خون های مورد نیاز بیماران شد.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مصرف می شوند.

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر تا ۶۵ سال)، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، فاصله اهداء خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال، از چهار بار بیشتر نشود؛ همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است) شرایط اهدای خون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *