دسته‌ها
خواندنی

لاشه نهنگ برای انجام بررسی علت مرگ به ساحل منتقل شد

لاشه نهنگ برای انجام بررسی علت مرگ به ساحل منتقل شد

کیش – با انتقال لاشه نهنگی که دیروز در ساحل کیش دیده شده بود به ساحل، عملیات بررسی های اولیه و جداسازی اسکلت آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مریم محمدی رییس اداره محیط زیست این سازمان با اشاره به اعزام کارشناس مجرب آبزیان به جزیره کیش جهت نمونه برداری و تعیین علت مرگ گفت : هم اکنون با انتقال لاشه به ساحل مراحل بررسی لاشه نهنگ جهت تعیین مشخصات دقیق از جمله، گونه، اندازه، جنس و سن این آبزی آغاز شده است

به گفته محمدی با تلاش سازمان منطقه آزاد کیش و سازمان محیط زیست، دکتر صیاد شیرازی مدیر مرکز حفاطت فک خزری صبح فردا پنج شنبه ١٤ آذر جهت نمونه برداری و مطالعات پژوهشی وارد جزیره کیش می شود.

بر اساس این گزارش، دومین نهنگ به گل نشسته در سواحل کیش نیز از گونه براید بوده و طول آن ١٣ متر و ٣٠ سانتی متر است. این نهنگ که جنس نر است حدود ٥ تن وزن داشته و بالغ است.

محمدی با بیان اینکه جداسازی لاشه از اسکلت ممکن است چندین روز طول بکشد افزود؛ پس از انجام فرایند پاک سازی و آماده سازی اسکلت، امکان انتقال آن به موزه محیط زیست کیش جهت مقاصد آموزشی و پژوهشی میسر خواهد بود.

در پی پدیدار شدن دو نهنگ مرده در سواحل کیش در هفته های اخیر، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، با ارسال نامه ای به سازمان محیط زیست، خواستار اعزام گروهی از کارشناسان این سازمان جهت تعیین علل بروز این پدیده کم سابقه در منطقه و رفع نگرانی ساکنان، گردشگران و فعالان اقتصادی شد؛ گروه جدا سازی لاشه از اسکلت نهنگ عصر امروز این مراحل را آغاز می کنند.

به گفته کارشناسان، برخورد با کشتی ها، ریزش مواد نفتی، آلودگی صوتی در اقیانوس ها، اکتشاف، تولید و استخراج انرژی از مهم ترین علل مرگ این نهنگ ها در اقیانوس ها است.

گفتنی است نخستین لاشه نهنگ گونه براید جمعه ٣٠ آبان و دومین نهنگ مرده سه شنبه ١١ آذر در سواحل کیش دیده شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *