دسته‌ها
اخبار مهم

از عمار به موکب الشهدا؛ به‌راستی جهادگران واقعی چه می‌کنند/پاداش کار دلی جهادگر 80 ساله

خبرگزاری فارس مازندران_ فارس پلاس/ زری طاهری پرکوهی| شاید مفهوم جهاد را بارها شنیده‌ایم؛ مبارزه و ایستادگی در خط مقدم، ولی این روزها شاید بهتر درکش کنیم، اوضاع نابسامان اقتصادی، سیل، بلایای طبیعی و کرونا، از معضلاتی هستند که در طی سال‌های اخیر مردم کشور ما را درگیر خود کردند.

جالب است، این مردم که عموما از اقشار متوسط و ضعیف در جامعه هستند، همواره با مشکلات دست و پنجه نرم کرده و هنوز هم ایستادگی می‌کنند، اما نمی‌توان اتفاقات ناگوار زیر پوست شهر را نادیده گرفت….

همان‌طور که می‌دانیم، سیل در مازندران بیشترین آسیب را به مردم شهرستان سیمرغ رسانده بود، آسیب‌هایی که مادی و معنوی بودند، پس از سیل گرانی‌های بازار، قدرت خرید را از مردم گرفت و پس از آن شیوع ویروس منحوس کرونا علاوه بر گرفتن نان عده‌ای از مردم استان، آسیب‌های مالی جدی به اکثر خانواده‌ها وارد کرد.مشاهده ؛ نداشتن سرپناه، چکه چکه کردن سقف خانه، دست‌های پینه بسته پدری که دیگر توان کار کردن ندارد، کودکی که به‌علت مشکلات مادی و معنوی ترک تحصیل کرده است، خانواده‌ای که به نان شب محتاج هستند، اعتیاد، طلاق و معضلاتی که در پی فقر و آسیب‌های مالی به وقوع می‌پیوندند….

در پی شیوع ویروس کرونا کارگران و کارکنان مشاغلی که به‌علت لزوم رعایت فواصل اجتماعی تعطیل شدند در خرج خانه و زندگی خود ماندند، به‌راستی اوضاع اقتصادی حاکم بر کشور هم که بر کسی پوشیده نیست! در زمان این مشکلات بود که رهبر دلسوز انقلاب با دستور حکیمانه خود بخش اعظمی از مشکلات را حل کرد.

گفتنی است؛ در پی فرمان حکیمانه مقام معظم رهبری مبنی بر ورود گروه‌های جهادی مردمی برای کمک به آسیب‌دیدگان از کرونا، و همچنین برپایی رزمایش مومنانه، عده زیادی از بسیجیان و مردم عادی با همه توان خود وارد میدان شدند…

گروه جهادی "عمار"، یک گروه آتش به اختیار متشکل از بسیجیانی که در سپاه کربلای مازندران مشغول فعالیت هستند، با لبیک به ندای رهبری، از همان روزهای آغازین وقوع سیل وارد میدان شدند.

*ورود عمار با جاری شدن سیل/ مسکن نویی که جایگزین خانه کاهگلی شد

میثم حیدری نژاد ۳۹ ساله مدیر گروه جهادی " عمار" در گفت‌وگو با ما از ورود این گروه به عرصه ساخت و ساز مسکن محرومین خبر می‌دهد و می‌گوید؛ سیل که جاری شد منازل مسکونی زیادی را تخریب کرد، بسم الله گفتیم، بچه‌ها جمع شدند هر کدام مبلغی تهیه کردند، منزلی با تخریب کامل را شناسایی کردیم، صاحب‌خانه اوضاع خوبی نداشت.

با خودمان گفتیم، زمانی که در محل کار نیستیم شروع به ساخت و ساز کنیم صفر تا صد کار را بر عهده گرفتیم، خدا کمک کرد، تا نام کار جهادی به میان می‌آمد فروشندگان تخفیف می‌دادند و برخی برای کار کردن حاضر می‌شدند تا اینکه ظرف مدت ۶ ماه خانه محروم ساخته شد.

وی ادامه می‌دهد؛ وقتی کار به پایان رسید منزلی ۸۰ متری با صرف هزینه ۱۲۰ میلیون تومانی تحویل صابحخانه دادیم، مشاهده نتیجه کار و ساختمان تکمیل شده انرژی مضاعف برای ادامه کار جهادی در گروه عمار به همه ما تزریق شد، صاحب خانه زن بی‌سرپرست بود که خانه‌ کاهگلی‌اش تخریب شده بود.

*عمار و بازسازی منازل و دردهای معنوی محرومین

اعضای گروه جهادی عمار بین ۳۰ الی ۴۰ نفر از شهرهای ساری و بابل و از قشر جوان هستند، بعد از ساخت مسکن کارمان را معطوف بازسازی و تعمیر منازل دیگر کردیم، دختر خانواده ۹ سال داشت ولی به دلیل اعتیاد پدر از تحصیل جا مانده بود، با پیگیری بساط شروع تحصیل را برایش فراهم کردیم، لبخندی که بر لب داشت هرگز فراموش شدنی نیست.

از آقای حیدری نژاد می‌پرسیم، در گروه عمار پس از شیوع کرونا چه اقداماتی صورت گرفت؟ پاسخ می‌دهد؛ با شیوع ویروس کرونا حس کردیم معیشت مردم به خطر افتاده است از این رو چند مرحله بسته معیشتی بین مستمندان آبرومند توزیع کردیم و همچنان ادامه دارد، کار ما حد و مرز ندارد.

به اینجا که رسیدیم این جهادگر به همکاری‌اش با فردی که از اعضای فعال یک گروه جهادی بزرگ در بابل است اشاره کرد، گویی جهادگران از زنجیره‌ای متصل به هم هستند؛

*پل ارتباطی بین عمار و موکب الشهدا/ جهادگری که متعلق به گروه خاصی نیست

سید حسین عباسی ۲۷ ساله دانشجوی پاسدار مقطع دکترای هوا فضا اهل بابل، این نیروی جهادی می‌گوید؛ فعالیت‌های جهادی خودم را معطوف به یک گروه نمی‌کنم بلکه سعی می‌کنم در گروه‌های بسیجی مختلف که یک هدف آن هم رفع مشکلات مردم را در پیش می‌گیرند فعالیت داشته باشم.

*از جیب خودشان هزینه می‌کنند!

در سال جاری با گروه جهادی عمار در ساری آشنا شدم، این تیم به عنوان یک گروه توانمند در حوزه بازسازی منازل نیازمندان، فعالیت‌هایی انجام داده است،خروجی ساخت و تحویل چند منزل مسکونی بسیار مناسب به محرومین بوده است، عمار ساختاری بسیجی با نیروهایی خودجوش دارد که در سپاه فعالیت دارند، روی مای خودشان ایستاده و از جیب خودشان هزینه می‌کنند.

عباسی یادآور می‌شود؛ و اما از گروه جهادی "موکب الشهدا" در بابل برایتان بگویم؛ این گروه با هدف فعالیت جهادی در کشور عراق در مراسم اربعین اعم از خدمات رایگان آموزشی بهداشتی درمانی تهیه اسکان و غذای زائران غیره تشکیل شد، خوشبختانه موفق عمل کرد.

*یا حسین گفتیم و عشق آغاز شد

با شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت سفر به اربعین بچه ها دو راه داشتند یا اینکه فعالیت گروه را به زمان پایان کرونا موکول کنند یا اینکه نحوه فعالیت خود را تغییر داده و طور دیگری به سیدالشهدا و سرور و سالار شهیدان خدمت کنند.

این جهادگر جوان و فعال ادامه می‌دهد؛ یک یا حسین گفتیم و دل را به حسین (ع) دادیم، آسیب‌شناسی صورت گرفت، اقدامات پیشگیرانه از شیوع کرونا را مدنظر قرار دادیم، بچه‌ها کار ضدعفونی کردن کف خیابان و معابر، تولید ماسک و ضدعفونی‌کننده، طبخ و توزیع غذای گرم و شرکت در رزمایش مومنانه را در دستور کار قرار دادند.

بعد به یاری خدا تصمیم گرفته شد هر بار یک نیازمند را انتخاب و کمک‌ها را از حالت جزیی به کلی تغییر داده و مشکلات زیادی را حل کنند، از بحث بازسازی خانه گرفته تا تزریق نیازمندی‌های غذایی و اسکانی را عهده‌دار شدند.

* وقتی سفر اربعین تعطیل شد موکب الشهدا چه کرد؟

در ادامه به سراغ با محمد مهدی آقاجانی ۳۳ ساله مدیر گروه جهادی موکب الشهدا در بابل، می‌رویم.

وی با اشاره به اینکه این گروه سه سالی که تشکیل شده، بیان می‌کند؛ حلقه اولیه اعضای گروه دانشجویان بودند، فعالیت‌های ما معطوف به اربعین نبوده بلکه وارد فضای جهادی عمرانی شدیم تا به دستگیری از یک خانواده نیازمند که همان خواسته سیدالشهدا است بی‌انجامد.

بعد از نفوذ کرونا ویروس به شهرمان، به ستاد مقابله با کرونا در شهرستان تغییر وضعیت دادیم، تولید ۱۶ هزار ماسک، محلول ضدعفونی محیط و دست، تهیه جهیزیه و لوازم مورد نیاز برای محرومان و فعالیت‌های فرهنگی از جمله اقدامات اولیه ما بود.

آقاجانی تصریح می‌کند؛ وقتی کادر درمان را در همان موج اول شیوع کرونا خسته دیدیم و چشممان معطوف ایثارگری‌هایشان شد، با همکاری علوم پزشکی بابل اقدام به ثبتناتم از ۷۰۰ نفر از جوانان برای کمک با کادر درمان و فعالیت در بخش‌های مختلف بیمارستان کردیم.

*از خدا خیرتان بدهد تا جذب ناباورانه جهادی‌ها در بیمارستان

سرانجام برای ۳۰۰ نفر دوره آموزشی در سه دوره سه روزه در مسجد ولی عصر چاله زمین و دانشگاه علوم پزشکی بابل برگزار شد، بچه‌ها وارد بیمارستان‌های شهر شده و حدود ۴۰ روز خدمت کردند پش از آن بیمارستان گفت؛ خدا خیرتان بدهد اوضاع بهتر است.

مدیر گروه جهادی موکب‌الشهدا یادآور شد: این بچه‌ها با دل و جان وارد بیمارستان‌ها شده و جان را کف دستشان گرفته بودند، کاری نداریم برخی درگیر کرونا شدند یا از امورات زندگی‌شان باز ماندند، خبر خوش اینکه تعدادی از آنها در حال جذب شدن در همان بیمارستان هستند خبری که خودشان هم فکرش را نمی‌کردند..‌ همینجا است که می‌گویند کار را برای رضای خدا انجام بدهی پاداشش را می‌گیری

راستی نیروهای جهادی ما که در کل حدود ۴۰ نفر هستند در حوزه تغسیل و تدفین اموات کرونایینیز فعال بودند، ۸۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع کردیم، تا یادم نرفته بگویم بچه‌ها در ایام محرم و صفر و ماه رمضان پخت غذای گرم و توزیع را به‌صورت اینکه هر عضو به تعداد محدود از آشنایانش نیازمند شناسایی کرده و خودش به درب منزلشان ببرد، را داشتیم.

*کار دلی جهادگری که متولد سال ۱۳۱۹ است

وی می‌گوید؛ گروه جهادی موکب الشهدا، به ساخت خانه محروم در حاشیه شهر نیز ورود پیدا کرده و حدود ۷۰ درصد از کار یک منزل را تا به امروز پیش برده است، جالب است بدانید، در این گروه کهنسال‌ترین فرد پیرمرد ۸۰ ساله ای است که کار نقاشی خانه محروم را برعهده گرفته، جوان‌ترین عضو هم پسر ۸ ساله خودم است.

آقاجانی در پایان اذعان می‌دارد؛ البته قرار بود اردوهای جهادی زیادی برپا کنیم ولی ویروس کرونا مانع شد، شاید کار جهادی کلافگی داشته باشد ولی خستگی ندارد، خدا کمک می‌کند تا لبخند نیازمندان را ببینیم، ما بسیجیان باید خوب عمل کرده با اقداماتی مستمر از موازی کاری بپرهیزیم در یک شهر کادر عملیاتی درست کنیم.

خلاصه؛ از عملکرد گروه‌های جهادی فقط همین را بگوییم که شاید ورود به گروه سخت بوده یا ترس از مسئولیت داشته باشد ولی از یک جایی برایشان خستگی معنایی ندارد؛ چرا که خداوند حاضر و ناظر اعمال است، بلاهای طبیعی گرانی و کرونا هر چقدر هم که به مردم فشار بیاورد خداوند هوای بندگانش را دارد و روزی‌دهنده است.

به گزارش فارس؛ اعضای گروه جهادی عمار و موکب الشهدا و افرادی که با هر دو گروه ارتباط دارند، از دل این مردم، برای مردم، با نیتی خالص از جا برخواستند تا دردی از درهای هم‌نوعشان کم و گرهای از مشکلات باز کنند، اینکه شبانه برای انجام فعالیت جهادی در صحنه عمل باشی و برای رضای خدا قدمی برداری علاوه بر خوب کردن حال مردم حال دل خودت را خوب کرده‌ای…..

انتهای پیام/۸۶۰۴۸/ع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *