دسته‌ها
ورزشی

پرسپولیس طلسم پاختاکور را می‌شکند؟/ آمار بد سرخپوشان برابر پاختاکور

سرویس ورزش مشرق – با راهیابی ۴ تیم از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ آسیا به دور یک چهارم نهایی تیم پرسپولیس در آیین قرعه کشی این دور به تیم پاختاکور ازبکستان خورد که در همین دوره شهر خودرو را دو بار و استقلال را یکبار برده و به نوعی گربه سیاه تیم های ایرانی شده است.

پرسپولیس هم پیش از این در تاریخ این رقابتها ۳ بار رودرروی پاختاکور به میدان رفته که دو شکست و یک تساوی حاصل آن بوده است. سرخپوشان پایتخت هرگز موفق به شکست دادن این تیم گردن کلفت ازبکستانی نشده اند ولی این بار و برای رسیدن به نیمه نهایی باید از سد تیمی که استقلال را حذف کرد عبور کنند.

اولین رویارویی این دو تیم به فصل اول لیگ قهرمانان برمی گردد.

فصل ۰۳_۲۰۰۲؛ پاختاکور ۱ – پرسپولیس ۰؛ این مسابقات اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا بود که در منطقه غرب آسیا در دو گروه به صورت متمرکر در تاشکند و العین برگزار می شد و پرسپولیس در تک دیدار مقابل میزبان باخت و در نهایت پس از همین پاختاکور دوم گروه شد و نتوانست به نیمه نهایی صعود کند و پاختاکور به جمع ۴ تیم برتر راه یافت و در نهایت چهارم آسیا شد.

دومین رویارویی ۱۶ سال بعد در فصل ۲۰۱۹ بود.

پرسپولیس ۱ – پاختاکور ۱؛ بودیمیر زننده تک گل پرسپولیس در دور رفت بود و در همان فصل و در دور برگشت پاختاکور ۰-۱ پرسپولیس را در تاشکند شکست داد و دو تیم در نهایت با ۸ و ۷ امتیاز از صعود بازماندند.

*********

اما این همه رویارویی های پرسپولیس با تیم های ازبکستانی نبوده و این تیم با دیگر نماینده های این کشور هم مسابقاتی در این لیگ داشته است. ۱۰ بازی در لیگ قهرمانان که با احتساب دیدارهای پاختاکور جمعا در آنها به ۳ برد، ۳ تساوی و ۴ باخت دست یافته است. در این ۱۰ دیدار موفق به ۸ بار گلزنی شده و به همان تعداد هم گل خورده است.

نتایج کامل این دیدارها (غیر از سه دیدار با پاختاکور که بالاتر آمد) در ادامه می آید:

فصل ۲۰۱۸ – دور رفت؛ پرسپولیس ۳ – نسف قارشی ۰

گلزنان: گادوین منشا و علی علیپور (۲ گل)

فصل ۲۰۱۸ – دور برگشت؛ نسف قارشی ۰ – پرسپولیس ۰

*********

فصل ۲۰۱۵ – دور رفت؛ بنیادکار ۰ – پرسپولیس ۱

گلزنان: محمد نوری(پنالتی)

فصل ۲۰۱۵ – دور برگشت؛ پرسپولیس ۲ -بنیادکار ۱

گلزنان: محمد نوری (پنالتی) و گل به خودی بازیکن ازبک

*********

فصل ۲۰۱۱ – دور رفت؛ بنیادکار ۰ – پرسپولیس ۰

فصل ۲۰۱۱ – دور برگشت؛ پرسپولیس ۱ – بنیادکار ۳

گلزن: اشپیتیم آرفی

*********

فصل ۲۰۰۹ – یک هشتم نهایی؛ پرسپولیس ۰ – بنیادکار ۱

این مسابقه تک بازی بود و در آزادی انجام می شد که ریوالدو از روی نقطه پنالتی تک گل آن مصاف را زد.

*********

ناگفته نماند؛ قبل از لیگ قهرمانان آسیا هم در جام باشگاههای آسیا فصل ۹۸_۱۹۹۷ پرسپولیس در دور گروهی که به صورت متمرکز در لبنان بود، در تک بازی مقابل نوف باخور به نتیجه تساوی ۱-۱ دست یافت. علیرضا امامی فر تک گل پرسپولیس را در آن دیدار به ثمر رساند.

چهارمین رویارویی پرسپولیس و پاختاکور در دور یک چهارم نهایی از ساعت ۲۱:۱۵ امشب چهارشنبه ۹ مهر ماه جاری در دوحه قطر برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *