دسته‌ها
اخبار مهم

آمریکا محدودیت‌های صدور روادید برای اعضای حزب کمونیست چین اعمال کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سیاست حداکثر مدت اعتبار روادیدهای گردشگری و تجاری غیر مهاجران برای اعضای حزب کمونیست چین و اعضای خانواده آنها را از ۱۰ سال به یک ماه کاهش می‌دهد.
در این بیانیه آمده است که این اقدام با هدف حفظ کشور از نفوذ بدخیم این حزب صورت گرفته و این حزب در تلاش برای نفوذ در میان آمریکایی‌ها از طریق تبلیغات، تهدید اقتصادی و دیگر فعالیت‌های شرورانه است.
وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه مدعی شده است که این حزب که بیش از ۹۰ میلیون عضو دارد، برای نظارت، تهدید و گزارش در مورد ملیت‌های چینی و گروه‌های آمریکایی- چینی مامورانی را به ایالات متحده اعزام می‌کند.
وزارت خارجه چین با محکومیت این اقدام آمریکا اعلام کرد: این اقدام مشخصا یک نوع سرکوب سیاسی توسط نیروهای ضد چینی در آمریکا است که بواسطه تعصب ایدئولوژیک شدید و ریشه گرفته از ذهنیت جنگ سرد عمل می‌کنند.
کارشناسان مهاجرتی می‌گویند با توجه به محدودیت‌های مسافرتی کووید-۱۹ برای مسافران چینی تا زمان لغو این محدودیت‌ها در ماه ژانویه (همزمان با خروج ترامپ از کاخ سفید) خیلی معنایی پیدا نمی‌کند. فقط ۶۱ روادید گردشگری و تجاری برای ملیت‌های چینی در ماه اکتبر در مقایسه با ۶۰ هزار مورد در زمان مشابه در سال گذشته، صادر گردیده است.
دولت آمریکا در تیر ماه امسال نیز در کل به دنبال ممنوع الورود کردن اعضای حزب کمونیست بود اما به محدودیت‌های صدور روادید برای آنها قناعت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *