دسته‌ها
اخبار مهم

درآمدهای خراسان شمالی در سال ۱۴۰۰ / تکیه‌بر مالیات

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد بودجه ازجمله سرفصل‌های توسعه هر کشور و استانی به شمار می‌رود که تمام تلاش‌ها در آن به نحوی است تا بتوان بیشترین بودجه را در قالب پروژه‌ها و سرفصل‌های مختلف برای پیشبرد امور هر استان دریافت کرد. از سوی درآمدها در بودجه نیز مسیر حرکت دستگاه‌های درآمدزا را مشخص می‌کند تا برای حل مشکلات استان و کشور چه تدبیری برای کسب درآمد به‌خصوص از مردم استان باید داشت.

استان خراسان شمالی در بودجه سال ۱۴۰۰ رقمی بالغ‌بر ۶۴۳ میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی‌شده که بیش از ۶۲۸ میلیارد تومان آن ازجمله درآمدهای عمومی و ۱۴ میلیارد آن نیز ازجمله درآمدهای اختصاصی دستگاه‌های اجرایی خواهد بود.

در سر فصل‌های درآمدی خراسان شمالی نکات قابل توجه موردبررسی است که می‌توان به آن اشاره کرد. درآمد حاصل از ارائه خدمات و اجازه استفاده از امکانات بازارچه‌های مشترک مرزی (معادل وجوه واریزی در هر استان بر اساس موافقت نامه‌های مبادله شده برای اداره امور بازارچه‌ها در همان استان هزینه خواهد شد) در این جدول صفر قیدشده، این در حالی است که پیش‌بینی این آیتم برای استان خراسان جنوبی ۵۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.

دیگر مواردی که در جدول درآمدهای استانی (عمومی- اختصاصی) خراسان شمالی جلوی آن‌ها رقم صفر ذکرشده شامل درآمد حاصل از اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا (LEZ)، درآمد اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای، درآمد حاصل از اجرای ماده ۳۳ قانون هوای پاک، درآمد حاصل از اجرای وصول جریمه‌ها و خسارات قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها، درآمد حاصل از جرائم ماده ۲۱ قانون مدیریت پسماند، شیلات و درآمد حاصل از خدمات کشاورزی، صنعتی، معدنی و اکتشافی است.

اما درآمدهای لحاظ شده برای بخش‌های دیگر این بودجه نیز قابل‌توجه است. در ردیف‌های درآمدی خراسان شمالی ۳۰۰ میلیون تومان درآمد از تعویق در تعویض گواهینامه در نظر گرفته‌شده، همچنین درآمد بیش از ۳۲ میلیارد تومانی از جرائم رانندگی نیز ازجمله دیگر ردیف‌های درآمدی قابل‌توجه است. این ۲ ردیف درآمد نشان می‌دهد که در صورت عدم تخلفات رانندگی یا در صورت قانونمند بودن مردم در تعویض گواهینامه‌های خود، هیچ درآمدی به استان نمی‌رسد و باید حتماً در این دو بخش با تأکید بر جرائم رانندگی، مردم استان دچار تخلف شوند و مأموران راهنمایی و رانندگی نیز مجبور به اعمال قانون در این عرصه هستند.

از نکات قابل‌توجه دیگر در عرصه درآمدهای استان، از مجموع درآمدهای عمومی در نظر گرفته‌شده برای سال ۱۴۰۰، بیش از ۵۵۴ میلیارد تومان آن درآمد حاصل از مالیات‌های مختلف در سطح استان است که نشان از رشد درآمدهای مالیاتی در خراسان شمالی برای سال ۱۴۰۰ را دارد.

درآمدهای مالیاتی خراسان شمالی در سال ۹۸ به میزان ۳۳۸ میلیارد تومان و در سال ۹۷ نیز رقمی معادل ۲۸۲ میلیارد تومان بوده است. با توجه به درآمدهای لحاظ شده برای هرکدام از دستگاه‌های اجرایی فعال در استان باید دید که آیا این ارقام در سال ۱۴۰۰ محقق می‌شود یا خیر.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *