دسته‌ها
اخبار مهم

مطالبات استاندار خراسان‌جنوبی از وزیر نیرو | از توسعه روابط با افغانستان تا آب‌رسانی پایدار به روستاها

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی، محمدصادق معتمدیان صبح امروز در دیدار با وزیر نیرو که با حضور دو تن از معاونین این وزارتخانه همراه بود، ضمن تشریح ظرفیت‌های بالقوه استان اظهار داشت: از پتانسیل هم‌مرزی با کشور افغانستان می‌توان در بهره‌گیری هر چه بیشتر از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

توسعه روابط اقتصادی خراسان‌جنوبی با کشور افغانستان

وی با اشاره به مسئولیت وزیر نیرو به‌عنوان رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان، توسعه روابط اقتصادی استان با کشور همسایه را خواستار شد.

استاندار خراسان‌جنوبی ضمن ارائه توضیحات جامع در خصوص مرز ماهیرود و اقدامات استان در راستای بهسازی شرایط برای تجار ایرانی و افغانستانی، یادآور شد: در موقعیتی که شیوع کرونا، مبادلات مرزی را در همه مناطق کشور تحت‌الشعاع قرار داده، تسهیل شرایط و تأمین زیرساخت‌های لازم در این مرز، رشد صادرات را به همراه داشت.

کرونا مرز ماهیرود را تعطیل نکرد

معتمدیان تأکید کرد: با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، مرز ماهیرود اصلاً تعطیل نشد.

وی تصریح کرد: این زیرساخت مهم در شهرستان سربیشه و وجود سه بازارچه مرزی دیگر در شهرستان‌های نهبندان، درمیان و زیرکوه، فرصت‌های خوبی برای توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها به‌ویژه در حوزه اقتصادی است.

بازارچه‌های مرزی خراسان‌جنوبی دریچه صادرات برق

استاندار خراسان‌جنوبی اضافه کرد: از این طریق می‌توان در عرصه‌های صادرات برق، توسعه کشت‌های فراسرزمینی به‌ویژه در محصولات آب بر و غیره فعالیت‌های چشمگیری داشت.

معتمدیان از تلاش استان برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق گفت و خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در دست اقدام و تولید برق در استان، زمینه برای صادرات انرژی فراهم می‌شود.

تکمیل مجتمع‌های آب‌رسانی دنبال می‌شود

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع آب استان اشاره کرد و گفت: تکمیل مجتمع‌های آب‌رسانی و موضوع آب‌رسانی پایدار به روستاها از اولویت‌های استان است که به‌طور جدی دنبال می‌شود.

وجود سه بازارچه مرزی دیگر در شهرستان‌های نهبندان، درمیان و زیرکوه، فرصت‌های خوبی برای توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها به‌ویژه در حوزه اقتصادی است.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای احداث چهار سد تغذیه مصنوعی در شهرستان‌های مرزی استان، همراهی وزیر با تسریع در روند تأمین اعتبارات مورد نیاز و اجرای کار را خواستار شد.

تأمین اعتبار شود یک سد را افتتاح می‌کنیم

معتمدیان تصریح کرد: در صورت تأمین به‌موقع اعتبارات مورد نیاز، تا پایان دولت شاهد افتتاح یکی از این چهار سد خواهیم بود.

موضوعات فرسودگی شبکه‌ها و اهمیت اصلاح آن در کاهش هدر رفت آب، اجرای پروژه‌های آب‌رسانی به شهرها و روستاها در راستای پایدارسازی آب شرب و بهداشتی، کمک به توسعه زیرساخت‌های لازم در زمینه بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر از دیگر مواردی بود که در این جلسه مورد بحث و رایزنی قرار گرفت.

انتهای پیام/3403/ج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *