دسته‌ها
اخبار مهم

بیانیه سفیران ۲۵ کشور خارجی پس از دیدار نخست وزیر عراق

به گزارش ایرنا از منابع عراقی، سفیران و کارداران کشورهای استرالیا، کانادا، کرواسی، مصر، اتحادیه اروپا، فنلاند، آلمان، یونان، ایتالیا، ژاپن، اردن، بحرین، عربستان، کویت، هلند، نروژ، لهستان، کره جنوبی، صربستان، اسپانیا، سوئد، ترکیه، بریتانیا، آمریکا و یمن امروز با نخست‌ وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کردند.
دیپلمات های مزبور در این بیانیه بر حمایت از عراق و مردم این کشور و احترام به حاکمیت، ثبات و امنیت آن تاکید کردند.
نمایندگان سیاسی این کشورها همچنین نسبت به افزایش حملات به هیات‌های دیپلماتیک در عراق از جمله حملات موشکی و انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای، نگرانی شدید خود را ابراز کردند.
آنان همچنین از اقدامات الکاظمی و دولت وی در رفع این نگرانی‌ها از جمله تحقیقات و عملیات امنیتی و تقویت امنیت فرودگاه‌ها استقبال کردند.
دیپلمات های کشورهای یاد شده همچنین در پایان به عنوان دوستان عراق برای کمک به عراق در مقابله با این چالش‌های امنیتی ابراز تمایل کردند.
نخست وزیر عراق هم در دیدار با سفرای ۲۵ کشور خارجی در بغداد بر اهتمام کشورش برای اعمال حاکمیت قانون، انحصار سلاح در دست دولت و حفاظت از هیات ها و مراکز دیپلماتیک تاکید کرد.
دفتر نخست وزیری عراق امروز اعلام کرد که سفیران ۲۵ کشور دوست و برادر در بغداد به درخواست خود و برای بررسی تحولات اخیر در عراق به ویژه امنیت هیات های دیپلماتیک با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق دیدار و گفت و گو کردند.
نخست وزیر عراق هم در این دیدار با تأکید بر اینکه عاملان حملات به نمایندگی های دیپلماتیک به دنبال بی ثبات کردن عراق و تخریب روابط منطقه ای و بین المللی بغداد هستند، بر تحمیل قانون، انحصار سلاح در دست دولت و محافظت از نمایندگی ها و مقرهای دیپلماتیک تاکید کرد.
الکاظمی بیان کرد که این حملات فقط مکان های دیپلماتیک را هدف قرار نمی دهد بلکه شهروندان بی گناه از جمله کودکان را نیز هدف می گیرد بنابر این دستگاه های امنیتی مصمم هستند که به آنها پایان دهند و اقدامات لازم را برای دستیابی به این هدف آغاز کرده اند.
وی تاکید کرد که قانون شکنانی که سعی می کنند به وجهه عراق و تعهدات بین المللی آن آسیب وارد کنند از انگیزه های غیر ملی الهام می گیرند و به اراده ملت عراق و مراجع دینی، سیاسی و فرهنگی که بر سر خطرناک بودن اقداماتشان اجماع دارند، بی احترامی و بی توجهی نشان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *