دسته‌ها
خواندنی

نوسانات نرخ ارز تولید را دچار چالش می کند

 نوسانات نرخ ارز تولید را دچار چالش می کند

کرمان – رئیس صمت شمال استان کرمان خواستار کمک کمیسیون اقتصادی مجلس در بحث ارز شد و گفت: درگیر نوسانات ارزی هستیم و با توجه به افزایش نرخ ارز دچار چالش می‌شویم.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی حسینی‌نژاد صبح پنجشنبه در آئین گرامیداشت روز صنعت، معدن بیان داشت: به زودی کرمان به عنوان استانی صنعتی معرفی خواهد شد سازمان صمت بر اساس سند بالادستی و ابلاغیه اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های جهش تولید و در چارچوب بیانیه گام دوم برنامه‌ریزی‌هایی کرده که در حال انجام است.

وی به بیانیه گام دوم اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب هفت فصل را به صورت خاص معرفی کردند که از آن جمله می‌توان به علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، عزت، سبک زندگی و… اشاره کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: رهبر معظم انقلاب به حوزه اقتصاد توجه خاص دارند و با توجه به چالش‌های اقتصادی پیش رو مشکلات اقتصادی به دو بخش درونی و بیرونی تقسیم می‌شود.

حسینی نژاد با بیان اینکه چالش‌های بیرونی تحریم‌های ظالمانه‌ای است که به ما تحمیل شده است، تصریح کرد: از جمله چالش‌های درونی می‌توان به وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش زیادی از اقتصاد، عدم توجه به نیروهای انسانی، عدم ثبات اقتصادی و… اشاره کرد.

وی به راهکارهای برون رفت از چالش‌های درونی اشاره کرد و افزود: توجه جدی به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، درون زایی کردن اقتصاد، مردمی کردن اقتصاد، توجه به نیروهای متخصص جوان، سو مدیریت و… از راهکارهای برون رفت از چالش‌های درونی است که ما در استان در این راستا گام‌هایی برداشتیم.

وی ادامه داد: سهم ناخالص دولتی استان در کشور را ۳.۴ درصد است که به صورت ملی استان در بخش تجاری ۲.۱، در بخش صنعت ۳.۵ درصد و معدن ۴۳.۱ درصد از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است.

حسینی نژاد با اشاره به اتفاقات خوبی که در استان با محوریت اقتصاد مقاومتی در حال انجام است گفت: در سال ۹۹ در حوزه اقتصاد مقاومتی ۳۱ پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای افق ۱۴۰۴ کشور ۵۵ میلیون تن فولاد برنامه‌ریزی شده که ۱۰ میلیون تن سهم استان کرمان است، افزود: با تلاش و کوشش طی چند سال اخیر شاهد تکمیل این زنجیره در استان بوده‌ایم.

رئیس صمت شمال استان کرمان ابراز داشت: در کشور ۸۲ میلیون تن کنستانتره برنامه‌ریزی شده که از این آمار قریب ۴۱ میلیون تن در کرمان است (۵۰ درصد از کل کشور در کرمان است)، گندله در کشور ۷۳ میلیون تن برنامه‌ریزی شده که ۴۰ آن درصد در استان تولید می‌شود همچنین ۲۵ درصد آهن اسنفجی در کرمان تولید می‌شود که ظرفیت جدیدی ایجاد کرده و باعث ایجاد فرصت‌هایی شده است.

وی افزود: بیش از ۲۸ ابر کارخانه در کرمان ایجاد شده که ظرفیت جدیدی در حوزه ارزش‌افزوده مواد معدنی ایجاد کرده است.

حسینی نژاد یادآور شد: در شرایط سخت اقتصادی این صنعتگران و معدنگران هستند که با چالش‌ها، مشکلات، قوانین و ضوابط دست و پنجه نرم می‌کنند که درخواست می‌کنم از کمیسیون اقتصادی مجلس در بحث ارز به ما کمک کنند زیرا ما درگیر نوسانات ارزی هستیم و با توجه به افزایش نرخ ارز دچار چالش می‌شویم.

وی با بیان اینکه برای تأمین مواد اولیه تولید، تخصیص سهمیه‌هایی به صنایع به طور خاص داشته باشیم، افزود: از مهمترین موانع تولید می‌توان به نوسانات نرخ ارز، عدم تحقق منابع مالی مورد نیاز طرح‌ها، سرمایه در گردش واحدها، مشکلات ناشی از مبادلات بانک جهانی، عدم هماهنگی دستگاه‌های متولی جهت بهبود محیط کسب و کار، عدم تحقق سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های صنعت و معدن و … نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *