دسته‌ها
اخبار مهم

تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس تعطیل نیست

به گزارش ایرنا بر اساس اعلام روز پنجشنبه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، علی پیوسته در واکنش به تذکر یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران درباره تعطیلی تصفیه خانه شهدای خلیج فارس و ایجاد مشکلات زیست محیطی در این منطقه افزود: فعالیت این تصفیه خانه ۲ بار در سال برای انجام شوک کلر یا گندزدایی، هر بار به مدت ۲ تا ۳ هفته متوقف می شود.

وی با بیان آنکه مرحله اول توقف فعالیت تصفیه خانه در ابتدای سال و زمانی که فرآیند آبگیری دریاچه به میزان یک و نیم میلیون متر مکعب می رسد، انجام می شود یادآور شد: زمان انجام مرحله دوم گندزدایی در ابتدای فصل پاییز و اواخر تابستان است که الان در همین مرحله قرار داریم.

پیوسته افزود: تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس و سایر سیستم های بازچرخانی آب دریاچه هیچ مشکلی ندارند و تذکر مطرح شده در شورا ناشی از کامل نبودن اطلاعات فنی در خصوص فرآیند گندزدایی تصفیه خانه بوده است.

وی کارکرد اصلی تصفیه خانه را تنظیم پارامتر فسفر دانست و با اشاره به اینکه براساس استانداردها میزان بالای فسفر آب ۱۳ صدم میلی گرم بر لیتر است، تاکید کرد: پایش‌های انجام شده در این زمینه مطابق مستندات موجود نشان می دهد این شاخص هم اکنون در حدود ۲ صدم درصد است که خیلی کمتر از میزان مورد اشاره می باشد.

به گفته مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، هرچه فسفر آب از میزان ۱۳ صدم درصد فراتر برود، شاهد پدیده جلبک زایی و بوی بد و نامطبوع خواهیم بود که این امر در بحث اکسیژن آب هیچ نقشی ندارد. افزایش اکسیژن در آب دریاچه از طریق فعالیت تصفیه خانه نیست و معمولا به وسیله فواره‌هایی که در دریاچه تعبیه شده یا حرکت‌هایی که ایجاد موج می‌کند مثل تردد قایق‌های موتوری انجام می‌گیرد.

دریاچه مصنوعی خلیج فارس که با نام دریاچه چیتگر هم معروف شده، در سال ۹۲ به بهره برداری رسیده است و یکی از مکان‌های تفریحی استان تهران به شمار می رود.

این دریاچه که در شمال غرب تهران و در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ واقع شده است از شمال و شرق به محور چهار باغ، بزرگراه همت و آزادگان، از جنوب و جنوب غرب به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران متصل است.

انتقاد از توقف فعالیت تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس

به گزارش ایرنا روز اول مهر در دویست و سی و هشتمین امین جلسه شورای شهر تهران، «سید آرش میلانی» رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری تاکید کرد: فعالیت تصفیه‌خانه دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه ۲۲ طی دو ماه گذشته بنا به دلایل مختلف متوقف شده و در نتیجه آب دریاچه تصفیه نمی‌شود که این مسئله موجب کاهش اکسیژن آب و به وجود آمدن مشکلات محیط زیستی و بوی نامطبوع می شود.

وی افزود: دریاچه شهدای خلیج فارس، سالانه سه میلیون مترمعکب از رودخانه کن حق‌آبه دارد که به دلیل وجود کشاورزی و سایر بهره‌برداری‌ها در بالادست، آب این رودخانه نیازمند تصفیه است.

میلانی ادامه داد: فعالیت تصفیه‌خانه دریاچه شهدای خلیج فارس طی دو ماه گذشته بنا به دلایل مختلف متوقف شده و آب دریاچه تصفیه نمی‌شود که این مسئله موجب کاهش اکسیژن آب و به وجود آمدن مشکلات محیط زیستی از جمله بو می‌شود.

وی به شهرداری تهران تذکر داد که مشکل عدم فعالیت تصفیه‌خانه دریاچه شهدای خلیج فارس را هر چه زودتر برطرف کرده و اگر لازم است از شرکت آب و فاضلاب تهران برای فعالیت مجدد تصفیه خانه کمک گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *