دسته‌ها
اخبار مهم

رویترز: رییس جمهوری قرقیزیستان برای برکناری از قدرت اعلام آمادگی کرد

به گزارش ایرنا از رویترز، براساس این گزارش سورونبای جیین‌بک‌اف گفته است که به محض تشکیل دولت، برای پرشدن خلاء نهادی در کشورش، آماده استعفا است.

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که «کبات بیک برونوف» نخست وزیر قرقیزستان سه‌شنبه پس از ناآرامی‌های انتخاباتی در این کشور استعفا کرد.

پارلمان قرقیزستان با تشکیل یک جلسه اضطراری «سادیر ژاپاروف» را به عنوان نخست وزیر جدید قرقیزستان منصوب کرد.
به گزارش منابع خبری، «داستان دژومابکوف» رییس پارلمان قرقیزستان نیز کناره‌گیری کرد.

کمیسیون انتخابات قرقیزستان روز سه‌شنبه درپی تظاهرات و ناآرامی‌های دوشنبه شب، نتیجه انتخابات پارلمانی روز یکشنبه را باطل کرد.

در ناآرامی‌های دوشنبه شب هفته جاری در بیشکک پایتخت قرقیزستان که بنا به گزارش‌ها یک کشته و ۵۹۰ زخمی برجا گذاشته است، معترضان وارد ساختمان پارلمان و برخی مراکز دولتی شدند و «المازبیگ اتامبایف» رییس جمهوری پیشین را که به اتهام فساد در زندان است، آزاد کردند.

کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان روز یکشنبه ۴ اکتبر (۱۳مهر) کار شمارش آرای ماخوذه در بیش از ۹۷ درصد حوزه‌های رای‌گیری را به پایان رساند.

این کمیسیون میزان مشارکت مردمی در انتخابات را نزدیک به ۲ میلیون نفر معادل ۵۵.۶۵ درصد از واجدان شرایط رای دادن اعلام کرده بود.

بر اساس نتایج پیشین، احزاب «بیریمدیک» Birimdik با کسب ۲۴.۵۴ درصد آراء معادل ۴۶ کرسی، مکنیم قرقیزستان Mekenim K با کسب ۲۳.۹ درصد آراء معادل ۴۵ کرسی، حزب قرقیزستان با کسب ۸.۷۴ درصد آراء معادل ۱۶ کرسی و حزب "بوتون قرقیزستان Butun K با کسب ۷.۰۹ درصد آراء معادل ۱۳ کرسی موفق به ورود به پارلمان شده‌ بودند.

بر اساس نتایج اعلام شده، سایر احزاب از ۱۶ حزب قرقیزستان حاضر در انتخابات حد نصاب ۷ درصد آراء برای ورود به این پارلمان ۱۲۰ کرسی را کسب نکرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *