دسته‌ها
اخبار مهم

شناسایی ۳۷۴ روستا با قابلیت توسعه در استان‌های آذربایجان شرقی، لرستان و کرمان

علی قربانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ۳۷۴ روستا منتخب در این سه استان ۲۴۵روستا دارای قابلیت توسعه در بخش کشاورزی، ۳۷ روستا دارای قابلیت توسعه در بخش صنعت و ۹۲ روستا هم دارای قابلیت توسعه در حوزه گردشگری و صنایع دستی هستند.

وی ادامه داد: استان آذربایجان شرقی دارای ۷۲ روستا در بخش کشاورزی، ۱۱ روستا در بخش صنعت و ۱۷ روستا هم در بخش خدمات، استان لرستان دارای ۷۸ روستا در بخش کشاورزی، سه روستا در بخش صنعت و ۲۸روستا در بخش خدمات و در استان کرمان هم ۹۵روستا در بخش کشاورزی و ۲۳روستا در بخش صنعت و ۴۷ روستا دربخش خدمات در حوزه اقتصاد مقاومتی بودند.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: در زمینه توسعه روستاها با محوریت دهیاری ها موضوع کارآفرینی، اقتصاد روستایی و محرومیت زدایی نیز مورد توجه بوده و حمایت های مالی از طرح های درآمدزای دهیاری ها از طریق پرداخت تسهیلات بانکی مورد توجه قرار گرفته و همچنین اخذ مجوز پرداخت الکترونیکی از بانک مرکزی برای دریافت عوارض و بهای خدمات دهیاری ها از طریق صدور شناسه قبض و شناسه پرداخت برای تسهیل و تسریع در پرداخت های عوارض توسط ساکنان روستا انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کارآفرینی، اقتصاد روستایی و محرومیت زدایی، بانک اطلاعات سه هزار نفر از کارآفرینان روستایی، شناسایی و بارگذاری آن در سامانه اطلاع رسانی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها انجام شده و به منظور استفاده ار تجربیات آنها این اطلاعات در قالب دو جلد کتاب منتشر شده تا دیگر کارآفرینان روستایی از این تجربیات الگو برداری و استفاده کنند.

قربانی گفت: همچنین اسناد توسعه ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته به منظور محرومیت زدایی و ارتقای وضعیت اقتصادی مناطق محروم و کم برخوردار کشور تهیه و تدوین شده است.

وی افزود: همچنین در راستای توسعه در روستاها با محوریت دهیاری ها، بسترسازی و اصلاح قوانین و مقررات درراستای امنیت شغلی دهیاران تهیه و اصلاح و الحاق موادی به ماده واحده قانون تاسیس دهیاری های خودکفا در روستاهای کشور به هیات دولت ارسال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده شده و همچنین آیین نامه استخدامی دهیاران کشور و آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار نیز تهیه و ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: توصیه و پیشنهاد شده که در زمینه توسعه روستایی با محوریت دهیاری ها حق بهره برداری از مدارس بلا استفاده در روستاها تحت عنوان دهسرا به دهیاری ها واگذار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *