دسته‌ها
اخبار مهم

۵۰ درصد تولید تخم مرغ در آذربایجان‌شرقی مازاد بر نیاز است/ تولید 10 درصد تخم مرغ در کشور در استان

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، شهرام بغدادچی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: در زمان حاضر حدود ۱۲۹ واحد مرغداری تخم گذار با ظرفیت تولید روزانه حدود ۶ میلیون قطعه مرغ در آذربایجان شرقی در مرحله تولید یا پیش تولید هستند.

وی افزود: روزانه به طور متوسط بیش از ۲۰۰ تن تخم مرغ در آذربایجان شرقی توسط مرغداری ها تولید و تنها نصف آن در داخل استان مصرف می شود.

بغدادچی اضافه کرد: آذربایجان شرقی در تولید تخم مرغ در کشور در جایگاه چهارم قرار دارد.

وی با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر فروش هر کیلوگرم تخم مرغ به قیمت ۱۲ هزار تومان در مرغداری ها و ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در مغازه ها اظهار کرد: همان طور که وزیر جهاد کشاورزی نیز اعلام کرد در روزهای آینده به دلیل تامین نهاده های دامی از یک طرف و توقف صادرات تخم مرغ از طرف دیگر، شاهد کاهش قیمت این فرآورده خواهیم بود.

بغدادچی افزایش هزینه های تامین نهاده های دامی و بهداشتی را از دلایل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ دانست و گفت: بنا بر اعلام مالکان مرغداری های آذربایجان شرقی، در زمان حاضر هر کیلوگرم کنجاله ۱۴ هزار تومان توسط آنان خریداری می شود.

وی ادامه داد: مالکان مرغداری های آذربایجان شرقی همچنین می گویند که هزینه تامین دارو و واکسن مرغ پنج برابر شده و همین امر قیمت تمام شده مرغ و تخم مرغ را بالا برده است.

استان آذربایجان شرقی با تولید سالانه 96 هزار تن تخم مرغ و اختصاص 10 درصد از تولید تخم مرغ کشور ، تولید سرانه 24 کیلوگرم ، مصرف سرانه 11 کیلوگرم و مصرف سالانه 44 هزار تن تخم مرغ ، بیش از 52 هزار تن تخم مرغ مازاد بر مصرف دارد.

انتهای پیام/60002

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *